CHP,meclis grubu türgev tahsisnin peşini bırakmıyor

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


İskenderun Belediye Meclisinin oy çokluğu aldığı kararla, Sakaraya mahallesinde, mülkiyeti beledeyeye ait olan 5.353.05 metrekare yüzölçümlü Aşkarbeyli mıntıkası 6683 nolu parselin, öğrenci yurdu yapılması amacıyla 49 yıl süreyle Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfına bedelsiz olarak verilmesine itiraz edildi.

İskenderun Belediye Meclisinin 06 Şubat 2018 tarihli toplantısında, belediyeye ait arsanin 49 yıl süreyle TÜRGEV´e bedelsiz tahsis edildiğini anımsatan CHP Grup Başkanvekili Gazanfer Dik, itiraz dilekçesinde, böyle bir tahsisin, önemli bir belediye kaynağını yok edeceğini ifade etti. Oylama öncesinde, kent ve ülkede kendisini eğitime adamış ve vakfetmiş çok sayıda kişi ve kuruluşlar olduğuna ifade ettiklerini anlatan Dik, İskenderun Belediye Meclisi CHP Grubu adına verdiği itiraz dilekçesinde şunlara yer verdi: “Anılan kişi ve kuruluşlarla irtibat sağlanarak görüşlerinin alınmasını, bu konuda yapılabilecekler bakımından kent dinamikleriyle diyaloğa girilmesini, çabasız bir şekilde anılan vakfa 49 yıllığına bedelsiz tahsis yapılmasının bağış ya da peşkeş çekmek ile eş değerde olduğunu belirttik. Belirttiğimiz hususlarda belediyenin hassasiyet ve çaba göstermeksizin, kent halkının vicdanını temsil eden toplum örgütlerinin muvafakatını almaksızın halkın malı olan çok kıymetli olan taşınmazın meclis kararı ile yok edilmesi, toplum vicdanını kent yönetiminde takip edilmesi gereken adalet değelerini telafisi imkansız bir şekilde zarara uğratmıştır. Ayrıca belediye bütçesi göz önünde bulundurulduğunda belediye fen işleri müdürlüğü bütçesine yapılan arttırım ve harcamalar incelendiğinde belediyenin kendi imkanlarıyla söz konusu öğrenci yurdu projesini hayata getirmenin mümkün olduğu aşikardır. Bu yönüyle de topluma ait bir kaynağın daha verimli bir şekilde değerlendirilmesi mümkün iken bunları sarfınazar eden meclis kararının toplum yararına olduğunu kabul etmek mümkün değildir. Bu nedenlerle söz konusu meclis kararına itiraz ediyoruz. Meclis kararına vaki itirazımız nedeniyle İskenderun Aşkarbeyli Mıntıkasındaki 5.353,03 metrekareden ibaret 6683 parsel nolu taşınmasın yapılı binalarla birlikte TÜRGEV´e bedelsiz olarak 49 yıllığına tahsis edilmesine dair belediye meclis kararının mecliste yeniden görüşülmesini ve kararın kaldırılmasını talep ediyoruz.”

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>