Engellilerin ‘Bir Günlük Askerlik’ Heyecanı

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Hatay Serinyol 121. Er Eğitim Alay Komutanlığı’nda engelli vatandaşlara yönelik gerçekleştirilen bir günlük temsili askerlik ve yemin töreni ilgi gördü. Vali Ercan Topaca engellilere bir günlük askerlik terhis belgesi verdi. 

Bedensel ve zihinsel engelleri nedeniyle silah altına alınmaları mümkün olmayan, çeşitli yaş ve gruptan vatandaşların bir günlük temsili askerlik yaptığı törene; 121. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanı ve Garnizon Komutanı J. Kur. Alb. Erdem Özcan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kılınç, Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, Sahil Güvenlik İskenderun Grup Komutanı SG Yarbay Özden Dürüst ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruş ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, engelli vatandaşların aileleri tarafından yoğun ilgi gördü.

Türk milletinin askeri ve askerliği sevdiğine vurgu yapan Hatay Valisi Ercan Topaca “Milletimizde yediden yetmişe herkes asker olmayı ister. Türk milletinin engelli vatandaşları da bunun dışında kalamaz. Bu gençlerimize ihtiyaç duyulduğu takdirde onlar da diğer askerlerimiz gibi vatan savunmasını gerektiği gibi yerine getirir. Onun için bir gün de olsa onların hazırlanması, bu havayı teneffüs etmesi çok önemli. Bugün bu askerlik görevinin kısa da olsa sizlerin ve ailelerinizin hatıralarında güzel bir anı olarak kalmasını temenni ediyorum. Sizleri canı gönülden tebrik ediyor, hayatlarınızda başarılar diliyorum’’ dedi.

121. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanı ve Garnizon Komutanı J. Kur. Alb. Erdem Özcan, vatan hizmeti her Türk’ün hakkı ve görevi olarak düzenlendiğine işaret ederek “Askerlik mükellefiyeti, asker millet kavramının dünyadaki yegane örneğini teşkil eden Türk ordusu için bir onur meselesidir. Kutsal askerlik görevini yerine getiren her birey bunun haklı gururunu ömür boyu taşımaktadır. Engelli vatandaşlarımızın bu hak ve ödevlerini sembolik olarak yerine getirmelerini sağlamak amacıyla bu günü tertiplemiş bulunmaktayız. Sevgili Mehmetçikler! Bugün sizlere kısa da olsa kutsal askerlik görevini yapmanın gurur ve onurunu yaşatmaktan ve şanlı Türk ordusunun şerefli birer neferi olarak sizleri aramızda görmekten dolayı mutluluk duyuyoruz’’ diye konuştu.

Temsili askerler terhis belgelerini Hatay Valisi Topaca, 121. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanı ve Garnizon Komutanı J. Kur. Alb. Erdem Özcan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kılınç’ın elinden aldılar.

Terhis belgelerinin verilmesinin ardından resmigeçit törenini gerçekleştiren temsili askerler, bir günlük asker olmanın sevincini ve gururunu yaşadılar.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>