HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇEVRE KORUMA VE KONTROL DAİRESİ BAŞKANLIĞI DENİZ VE KIYI TEMİZLİĞİNE HAZIRLANIYOR

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Hafta sonu (9 Mayıs) Hatay Büyükşehir Belediyesi, Samandağ Belediyesi ve Mustafa Kemal Üniversitesi’nin katkılarıyla bir araya gelen çevre temizliği gönüllüleri ve MKÜ Kent ve Çevre Topluluğu öğrencileri Samandağ Çevlik sahilinde kumsal temizliği yaptılar.

Let’s do it Akdeniz (Haydi Yapalım Akdeniz ) uluslar arası çevre temizliği hareketinin çağrısıyla Akdeniz’e kıyısı olan 22 ülkede aynı anda gerçekleştirilen kıyı temizliği Türkiye’de Hatay’ın yanı sıra Edirne Antalya Çanakkale gibi şehirlerin de olduğu 10 ilde gerçekleştirildi. Çevre temizliği konusunda duyarlılık yaratmak ve halka bilinç taşımak hedefiyle gerçekleştirilen etkinlikte kıyılarla beraber su altı temizliği de yapıldı. Çevlik limanın da dalış gerçekleştiren MKÜ İskenderun Denizcilik MYO öğrencileri deniz dibinde yaptıkları su altı temizliğiyle çıkarılan çöpler dikkat çekti. Etkinlikte gönüllülerle birlikte Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi başkanı Ahmet Dolgun ve Çevre Koruma Şube Müdürü Mahir Çiçek’te çöp toplayarak destek verdi
Let’s do it Akdeniz nedir?
‘Let’s Do It’ hareketi, 2008 yılında Baltık ülkesi Estonya’da 50 bin gönüllünün bir araya gelerek 5 saatte 10 bin ton atık toplayarak ülkeyi temizlemesiyle başlayan bir çevre temizliği hareketidir. Her yıl düzenlenen etkinliklerle binlerle atık çöp toplanmaktadır.

Let’s do it Akdeniz ise hareketin Akdeniz kıyılarından sorumlu bölümüdür.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı deniz ve kıyı temizliğine başlıyor.
Etkinliğe destek veren Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Hatay genelinde deniz ve kıyı temizliğine hazırlanıyor. Yaklaşık on gün sonra başlayacak çalışmalarla Hatay genelinde ki kıyılarda liman ve denizlerde temizlik gerçekleştirilecek. 2 adet deniz temizleme teknesi,1 adet çöp kamyonu,2 plaj temizleme makinesi ve 2 traktörle gerçekleştirilecek çalışmalar ile daha temiz deniz ve kıyılar hedefleniyor. Yaz aylarıyla birlikte özellikle halkın yoğun olarak kullandığı plaj, kıyı ve limanda ki çalışmalarla Hatay halkına hak ettiği temiz bir çevre için 50 personel hizmet verecek.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>