´Hesaplaşma siyasetini boşa çıkaracağız´

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış


Hatay´da toplanan Adana Barosu, Antalya Barosu, Bursa Barosu, Gaziantep Barosu, Hatay Barosu ve Sakarya Barosu başkanları, bağımsız baroların hukuk güvenliğinin teminatı olduğunu ifade etti.

Türkiye Barolar Birliği tarafından olağanüstü toplantı çağrısını desteklediklerini ve birlikte orada olacaklarını ifade eden altı baronun başkanları ortak açıklamasında, şunlara yer verdi: “Yaşanan süreç, genel geçer sözlerle, tavırlarla geçiştirilemeyecek kadar ciddi, önemli, ağır ve karanlıktır. Ülkemiz, yurttaşımız ve mesleğimiz adına yaşamsal öneme sahiptir. Kim olduğumuzun ve tarihsel sorumluluğumuzun bilinciyle bilinmesini istiyoruz ki; Türkiye Barolar Birliği´nin, baroların ve Türkiye´nin tüm avukatlarının katılımıyla yapılacak 24 Şubat´taki toplantıda sözün eyleme dönüşünü konuşacağız. Bizim üzerimizden Türkiye Cumhuriyeti´yle hesaplaşma siyasetini boşa çıkaracağız. Anti-demokratik yargı yaratıp, savunmanın temsilcisi biz avukatları da siyasi otoriteye bağlamak isteyenler de bilsin ki ; hukuk devletinden ve hukukun üstünlüğünden hiçbir durumda ve koşulda vazgeçmeyeceğimizi tarihe kazıyacağız. Birileri ´Türkiye´de yargı yoktur´ algısı oluşturmak isteyebilir; ama, bizim için bağımsız ve tarafsız yargı, özgür barolar ve özgür Türkiye Barolar Birliği ´adaletin´ yaşama geçmesi için her şeydir. Türkiye Cumhuriyeti´nin demokratik, laik ve sosyal bir Hukuk Devleti olması için geçmiş dönemlerde avukatlar (12 Eylül cuntacılarının İstanbul Barosu´nun kapısına mühür vurarak, başkan Orhan Adli Apaydın´ı tutuklaması gibi) bedel ödedi; bizler de her türlü bedeli ödemeye hazırız.”

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>