Jandarma ve Polise Kadına Şiddet Semineri!

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Aile ve Sosyal Hizmetler İl müdürlüğü tarafından Hatay genelinde Kadına yönelik şiddet, ailenin korunması, koruyucu, önleyici tedbirlerle ilgili Polis ve Jandarmaya eğitim semineri verildi.

Hatay valiliğinin talimatı ile tüm ilçelerde gerçekleştirilen eğitim semineri İskenderun’da Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda polis ve jandarmaya da verildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Serpil Aslanbozan, Türkiye’de kadına karşı yapılan şiddet ve saldırıların önüne geçmek için kolluk görevlilerin daha duyarlı ve bilinçli hale gelmesi için çalışma başlattıklarını belirterek “Ortak noktamız 6284 sayılı ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair çalışmalar” dedi.

Hatay’da kadına şiddetle ilgili alınan tedbir kararları istatistikleri veren Aslanbozan “2012 yılı itibariyle alınan tedbir kararlarının sayısı 783 adet. 2013’de 1284 adet, 2014 yılında 1292 adet, 2015 yılı Nisan ayı itibariyle 129 adet olmak üzere bugüne kadar toplam 3488 tedbir kararı alınmıştır. Bakanlığımız bununla ilgili de kadın konuk evleri açıyor, 95 sayıyla kapasitesi 2585, yerel yönetim olarak büyükşehirler de 33 kadın konuk evi açmıştır Türkiye genelinde 761 kapasiteyle, STK’lar da üç adet kadın konuk evi açarak 36 kapasiteyle Türkiye’de 131 kadın konuk evi bulunuyor” diye konuştu.

Kadınların uğradığı mağduriyetlerin anında giderilmesi, kolluk görevlilerin bu konuda daha iyi bilgi sahibi olması için bu tür seminerler düzenlediklerini kaydeden Arslanbozan şunları kaydetti: “Zaman zaman hepimiz ciddi sorun ve sıkıntılarla karşı karşıya geliyoruz. Kolluk görevlileri de bu konuyu hemen hakime bilgi vermesi gerekiyor. Gerekirse bu konularda mağdur bayanın oturduğu ikametgahı bile değiştirilmelidir…”

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>