Sınır nöbetinde sır ölüm Yayladağı’nda şehit edilen askerle ilgili Genelkurmay ve Hatay Valiliği farklı açıklamalar yaptı.

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Suriye’den kaçak yollarla Hatay’a geçmeşe çalışan bir grup önceki gece 23 yaşındaki sözleşmeli er Mustafa Uygun’u boynunu keserek şehit etti ve silahını alarak kaçtı. Genelkurmay Başkanlığı, askerin Görentaş Hudut Karakolu yakınlarında çıkan çatışmada şehit olduğunu açıkladı. Hatay Valisi Ercan Topaca ise askerin Güveççi Karakolu yakınlarında insan kaçakçılarıyla güvenlik güçleri arasında yaşanan arbede sırasında şehit düştüğünü söyledi. Olayla ilgili 4 kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Olayın yaşandığı yerin karşısında Suriye tarafında Türkmen ve Çeçen gruplar ile ÖSO ve El Nusra bulunuyor, Türkmen Dağı ile Lazkiye arasındaki bölge ise Suriye ordusunun kontrolünde.

Hatay Valisi Ercan Topaca, sınır bölgesine giderek askeri yetkililerden bilgi aldı. Olayın ardından Yayladağı’na çıkışlar bir süre durduruldu. Yayladağı-Antakya arasındaki Harbiye bölgesinde ile Antakya Otogarında yol araması yapıldı.Sınırda yer alan Görentaş ve Güveççi Mahalleleri’nde camilerden yapılan Türkçe ve Arapça anonsla halkın sokağa çıkmaması istendi. Bölgeye çok sayıda polis ve asker ile tedbir amaçlı ambulans sevk edildi. İlçe girişlerinde güvenlik önlemlerinin artırıldığı, araçlarda arama yapıldığı gözlendi.

Genelkurmay: Çatışma

Olay ile ilgili Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yapılan açıklamada; “4 Şubat 2016 tarihinde saat 19.15 sularında Hatay/Yayladağı Görentaş Hudut Karakolu’nda görevli unsurlarımız, Suriye sınırından Türkiye’ye yasadışı hudut geçişinde bulunan bir gruba müdahale etmiş, çıkan çatışmada kahraman bir silah arkadaşımız olay yerinde şehit olmuştur” denildi.

Vali: Arbede

Hatay Valisi Ercan Topaca da olayın saat 19.15 sıralarında Güveççi Huduk Karakolu’na çok yakın bir noktada meydana geldiğini belirterek, “İnsan kaçakçıları geçerken asker bunlara müdahale ediyor ve çalılık alanda bir boğuşma oluyor. Boğuşma sırasında boynu kesilerek yaralanan askerimiz şehit oluyor. Olayın aslının insan ticareti yapanlar vasıtasıyla işlenen bir cinayet olduğunu tahmin ediyoruz. Burada bir çete var. Bir kısmı bu tarafta, bir kısmı karşı tarafta.Olayla ilgili olduğunu düşündüğümüz 4 kişi gözaltında, sorguları devam ediyor. Askerimizin silahını da alıp gitmişlerdi. Silah bulundu. Onun bulunması önemli bir delil olacaktır. Bütün boyutlarıyla konu inceleniyor” dedi.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>