“Siyasal iktidar, Türkiye’yi OHAL rejimi adı altında keyfi olarak yönetmeye calışıyor”

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

İnsan Hakları Derneği İskenderun şube başkanı Coşkun Selçuk Yazılı bir açıklama yaparak “çoğu derneğimiz üyesi emek örgütü yöneticisi, siyasi parti yöneticileri, kamu çalışanları toplam 27 kişi gözaltına alınmıştır” dedi

Göz altına alınanların serbest bırakılmasını isteyen Başkan Selçuk açıklamasında şu görüşlerini kamuoyu ile paylaştı:

“ 20 Temmuz 2016 tarihinden beri devam eden OHAL rejiminin otoriter yönetim anlayışı hızından hiçbir şey kaybetmemiştir. Siyasal iktidar, Türkiye’yi OHAL rejimi adı altında keyfi olarak yönetmeye, bu konudaki ulusal ve uluslararası tepkilere cevap vermeyerek kendini var etmeye çalışmaktadır. Öyle ki 20 Ocak 2018 tarihinde Suriye’nin Afrin bölgesine gerçekleştirilen askeri müdahale ile birlikte kırıntısı kalan haklar da adeta ortadan kaldırılmıştırSavaşa karşı barış diyen herkes ve her kesim siyasi iktidarın amansız bir yargı baskısı altına alınmıştır.

Bu gün Antakya’da yapılan bir operasyonla İnsan Hakları Derneği Hatay Şube Başkanı Mithat Can Yönetim Kurulu Üyesi Servet Üstün Akbaba ve çoğu derneğimiz üyesi emek örgütü yöneticisi, siyasi parti yöneticileri, kamu çalışanları toplam 27 kişi gözaltına alınmıştır. Yapılan bu operasyon Türkiye’de hükümete muhalif hiçbir düşüncenin ifade edilmesine izin verilmeyeceğinin yeni bir örneğidir. Birleşmiş milletler Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi’nin 20 maddesi “Her türlü savaş propagandası yasalarla yasaklanır” demektedir. Buna göre barışı değil savaşı savunmak yasaktır. Hükümetin, Türkiye’nin de imza altına aldığı bu sözleşmeye göre hareket etmesi gerekmektedir. Kendi tüzüğü ve kuruluş amacı doğrultusunda derneğimiz ve diğer kurum temsilcilerinin barış talep eden açıklamalar yapmaları kadar doğal bir hak olamaz. Tamamen düşünce özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi gereken faaliyetlerin gözaltı gerekçesi yapılması kabul edilemez.

Hakların insan olmaktan kaynaklandığını savunan İnsan Hakları Derneği ve diğer kurum yönetici ve üyelerinin gözaltına alınmasının toplumsal barışa hizmet etmediğini belirtiyoruz. İnsan hakları Derneği Hatay Şube Başkanı Mithat Can Yönetim Kurulu Üyesi Servet üstün Akbaba ve diğer kurum yönetici ve üyelerinin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>