Suriye Sınırında Kaçakçılığa “Hendekli” Önlem

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Hatay’ın Yayladağı ilçesinde güvenlik güçleri, kaçakçılığı önlemek amacıyla Suriye sınırında 10 kilometrelik hendek kazıyor. Güvenlik güçlerince 4 metre derinliğinde ve 3 metre genişliğinde kazılan hendeğin 5 kilometrelik bölümü tamamlandı.

Güvenlik güçleri, kaçak sigara, içki ve hayvan sevkıyatı ile tüm yasa dışı giriş-çıkışları önlemek amacıyla Suriye sınırında aldığı tedbirleri artırıyor.

SINIRDA KUŞ UÇURTULMUYOR

Sınırda 24 saat zırhlı araçlarla uygulama yapan Mehmetçik, tel örgülerin hemen yanına kurulan 20 metrelik kulelerde sürekli sınırı gözetliyor.

Nöbet ve devriyenin yanı sıra belirlenen bölgede hendek kazarak sınırda adeta kuş uçurmayan 2. Hudut Alay Komutanlığına bağlı 3. Hudut Tabur Komutanlığı birlikleri, çalışmalarını sürdürüyor.

HENDEĞİN YARISI TAMAMLANDI

Bu kapsamda Görentaş Mahallesi yakınlarından Güveççi Mahallesi’ne uzanan 10 kilometrelik sınırda, 4 metre derinliği ve 3 metre genişliğinde hendek kazılıyor.

Yaklaşık 45 gün önce başlayan çalışmalar kapsamında, hendeğin 5 kilometrelik bölümü tamamlandı. Çalışmaların kısa sürede bitirilmesi planlanıyor.

HAYVAN KAÇAKÇILIĞI YÜZDE 80 AZALDI

Yetkililer, hendek sayesinde Türkiye ve Suriye’ye yasa dışı geçişler ve sigara, alkol gibi kaçak mal girişlerinde ciddi azalma sağlandığını belirtti.

Hendeğin, özellikle hayvan kaçakçılığını yüzde 80 azalttığını bildiren yetkililer, bazı kaçakçıların hayvanları Türkiye’ye geçirmek isterken hendeğe düşürdüğünü, çıkarmaya çalışırken de askerlerce yakalandığını kaydetti.

Sınırdaki güvenlik önlemleri kapsamında, geçen yıl da Reyhanlı ilçesi sınırında 3 kilometre uzunluğu ve 3 metre yüksekliğinde seyyar beton duvar çekilmişti.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>