CHP’den FETÖ’den Hüküm Giyen Savcıların Davalarına İlişkin Kanun Teklifi

0
27

CHP’nin hukukçu İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal tarafından Meclis’e FETÖ’den hüküm giyen hakim ve savcıların baktığı davaların yeniden görülmesine ilişkin kanun teklifi sunuldu.

CHP’den FETÖ’den Hüküm Giyen Savcıların Davalarına İlişkin Kanun Teklifi

FETÖ üyesi oldukları yargı kararlarıyla kesinleşen hakim ve savcıların baktıkları dava dosyalarının, verdikleri kararların yeniden incelenerek tekrar yargılama yapılması amacıyla kanun teklifi hazırlayan CHP İstanbul Milletvekili Tanal, TBMM Başkanlığı’na sunduğu 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin gerekçesinde, devlete sızarak belli bir güce ulaşan FETÖ’nün, hasımlarını çeşitli hukuki görünümlü hukuk dışı yöntemlerle tasfiye eden bir örgüt olduğuna dikkat çekti.
“FETÖ HASIMLARINI HUKUKİ GÖRÜNÜMLÜ HUKUK DIŞI YÖNTEMLERLE TASFİYE ETTİ”

Terör Örgütü Olarak Kabul Edilen FETÖ’nün Hakimlerinin TC Adına Karar Veremez

CHP’li Vekil Mahmut Tanal’ın verdiği kanun teklifinin gerekçelerini şöyle açıkladı:

“Gerek TC. Cumhurbaşkanlığı gerekse Yargıtay; FETÖ’yü bir terör örgütü olarak kabul etmiştir. Yine bu kurumlar bu örgütün devlete sızan, bu kadroların sağladığı avantajlarla devlet içerisinde belli bir güce ulaştıktan sonra hasımlarını çeşitli hukuki görünümlü hukuk dışı yöntemlerle tasfiye eden kendine özgü terör örgütü olduğunu kabul etmiştir.

FETÖ’cü hakimler ve savcılar adalet mekanizması içinde onarılması mümkün olmayan tahribatlara yol açmıştır. Bağımsız ve tarafsız olmayan bir mahkemede yargılanmak başlı başına yargılamanın yenilenmesi sebebidir.

Terör örgütü üyesi hâkimlerin Türk milleti adına karar vermedikleri açık olarak belirtildiği yerde, yapmış oldukları yargılamalar adil olarak değerlendirilemeyecektir. Tüm bu sebepler göz önüne alındığında FETÖ mensubu hâkim ve savcıların imzası bulunan tüm kararlar ve dava dosyaları yeniden denetlenmek zorundadır.”

“Hukuk ve Adalete Aykırı Kararlar Vermişler”

“Terör örgütü üyesi, hâkim ve savcı sıfatını kaybetmiş bu kişiler hukuk ve adalete aykırı kararlar vermişler ancak bu kararlar hâlen icra ve infaz edilmektedir. Bu durum Anayasa ile de güvence altına alınan hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmamaktadır.

Yaklaşık 4 bin 500 hakim ve savcının örgüt üyesi olmak, örgüt doğrultusunda karar vermek, kumpaslar yapmak gibi suçlamalarla ihraç edildiğine, bunların büyük çoğunluğunun tutuklanıp haklarında iddianame düzenlendiği kamuoyunun da bilgisi dahilindedir.

İhraç edilen, tutuklanan ya da kaçak sıfatı ile aranan hakim ve savcıların vermiş oldukları kararlar üzerinden herhangi bir inceleme yapmadan bu kararların hukuka ve adalete uygun olduğunu varsaymak mümkün değildir.”

“FETÖ En Büyük Zararlardan Birini Yargı ve Adalet Mekanizmasına Verdi”

“Yargılamanın yenilenmesi müessesesini mevzuatında düzenleyen hemen her hukuk düzeninde “yeni olay”ın da, tıpkı “yeni delil” gibi müessesenin temel oluşum nedeni olarak kabul edilmektedir.

Bu noktada FETÖ üyesi oldukları yargı kararı ile kesinleşen hakim-savcıların katıldığı kararların yeniden incelenerek; hukuk devleti ilkesinin bir gereği olarak adaleti sağlamak adına yeniden yargılama yapılması gerekmektedir.

FETÖ’nün vermiş oldukları en büyük zararlardan birisinin de yargı ve adalet mekanizması olduğu düşünüldüğünde bu kanun teklifinin hazırlanması zorunluluğu doğmuştur.

Bu kanun teklifi ile hukukun temel normlarına ve adalet anlayışına aykırı olarak, belli bir grup ya da düşünce çerçevesinde verilmiş kararlara karşı yargılamanın yenilenmesi yolu açılarak hak kayıplarının önlenmesi amaçlanmaktadır.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here