CHPli Karaca: “İktidar, Sokakların “Evde Kal” Çağrısıyla Tenhalaşmasını Fırsat Olarak mı Görüyor?”

0
34

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs ile mücadele sürecinde doğa hakları ihlallerinin hız kesmeden devam ettiğini ve bu durumun takipçisi olduklarını bildirdi.

CHPli Karaca: “İktidar, Sokakların “Evde Kal” Çağrısıyla Tenhalaşmasını Fırsat Olarak mı Görüyor?”

Vekil Karaca,  “Virüsün tüm dünyada çıkardığı anlam doğa ile uyumlu bir yaşam iken, bazıları bu “krizi fırsata çevirmeye çalışıyor”  sözlerine yer verdi.

Vekil Karaca: “Sosyal Mesafelenme ve İzolasyon Uygulanmaya Çalışılıyor” 

Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, “Korona virüsüyle mücadele tedbirleri kapsamında bir araya gelme, sokağa çıkma, işe gitme gibi bir çok alanda çeşitli genelgeler yayınlanarak sosyal mesafelenme ve izolasyon uygulamaları uygulanmaya çalışılıyor. Bu uygulamalar kapsamında, kamu hizmetini aksatmayacak şekilde kamu görevlilerinin dönüşümlü çalışmaları, idari izinli sayılmaları gibi kararlar alınmıştır. “ sözlerine yer verdi.

Vekil Karaca: “Coronavirüsten İstifade Yangından Mal Kaçırır Gibi İdari Düzenlemeler Yapılıyor”

Vekil Karaca, Artvin Valiliği’nin 15 Temmuz 2016 sonrasında OHAL Kapsamında ardı ardına yaptığı yasakları hatırlatarak “Tüm ülke sosyal izolasyon içerisindeyken görüyoruz ki, yangından mal kaçırma deyimini akla getiren idari düzenleme ve eylemlerle karşılaşıyoruz. AKP iktidarı sokakların, meydanların tenhalaştırılmasını fırsat olarak mı görüyor şüphesinden kendimizi alamıyoruz. Nitekim, OHAL uygulamaları kapsamında, Artvin’de Cerattepe direnişi kırmak için birbiri ardına alınan eylem yasaklarının, madenci firmanın Cerattepe yarattığı tahribatlara karşı toplumsal muhalefeti nasıl durdurduğunu deneyimledik. Benzer uygulamaların tekrar vücut bulmaması, toplumsal mücadelenin #evdekal kampanyasına uyum sağlamasının hükümete her istediğini yapabilme hakkı tanımadığını vurgulamak istiyoruz. “ ifadelerini kullandı.

CHP Doğa Hakları’nın Tespit ve Talepleri

CHP Doğa Haklarının tespit ve talepleri şu şekilde oldu:

“Kanal İstanbul’un etki alanında kalan tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprülerinin taşınması ve yeniden inşası için 26 Mart Perşembe günü ihale düzenlenecek. Birçok kamu hizmetinin askıya alındığı, yargı mercilerine başvuru sürelerinin dahi durdurulduğu dönemde, kamu kaynaklarını bu ihaleye harcamanın maksadı nedir?

Derhal bu ihale ertelenmeli, kamu kaynakları ve bütçeleri sağlık için, halk için kullanılmalıdır.

Doğal Sit Olarak İlan Edilen Bölgeleri Merkezi Hamlelerle Yönetimi Altına Alıyor

16 Mart’ta yayınlanan yönetmelik değişikliği ile koruma altındaki doğal alanların yapılaşmaya ve yüksek yoğunluklu faaliyetlere açılması maksadı taşıyor. Hükümet, bir yandan doğal sit olarak ilan ettiği bölgeleri merkezi hamlelerle yönetimi altına alıyor, yönetmelik ve ilke kararları ile bu alanları yapılaşmaya açmaya çalışıyor. Sorduğumuzda ise bunun adının koruma olduğunu söylüyor.

EÜAŞ’ye ait yurt dışında faaliyet gösteren EÜAŞ International ICC, İngiliz şirketi Rolls-Royce ile kompakt nükleer güç santrallerinin teknik, ekonomik ve hukuki uygulanabilirliği ile birlikte üretim imkânlarını değerlendirmek üzere bir mutabakat zaptı imzaladı.

Salda Gölü Çevresine Konteynerler Getirildi

Millet Bahçesi ihalesini alan firma, inşaat faaliyetlerine başladı. Firma, Salda Gölü çevresine konteynerler getirdi, beyaz çizgilerle bazı alanlar belirledi.

Rize Hemşin’de, kamulaştırma kararı iptal edilen taşınmazlarla ilgili Acele Kamulaştırma kararı alınmıştı. Hemşin Belediyesi ve TOKİ, Acele Kamulaştırma işlemleri kapsamında henüz tescil ve bedel tespiti yapılmadan taşınmazlar yıkılmaya çalışıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here