Gadir-i Hum Bayramı kutlanıyor

0
900


Hatay ve yöresinde yaşayan Arap kökenli alevi topluluğunun önemli gün ve bayramları arasında yer alan Ğadir Hum Bayramı, kutlanıyor.

Alevi toplumu Ğadir Hum Bayramında ev işleri yapmıyor, evde yemek pişirmiyor ve birçok esnaf da işyerlerini kapatarak, çalışmama geleneğini sürdürüyor.
Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV), yarın Antakya´da, çarşamba günü de Arsuz´da “Gadir-i Hum” adlı konerans düzenleyecek. EHDAV´ın yarın (28 Ağustos Salı) saat 19.30´da Antakya Kapalı Spor salonunda düzenleyeceği “Hz. Ali-Gadir Hum Bayramı ve kardeşlik” adlı konferansa EHDAV Başkanı Ali Yeral, Irak eski Hükümet Sözcüsü Dr. Ali Al-Dabbağ, İhl-i Beyt ilahi sanatçısı Ali Kaçan, Ukrayna´nın Kiev Ehl-i Beyt Cemiyeti Başkanı Elçin Aliekberov ile Ehl-i Beyt şairi Musa Aydın katılacak.
EHDAV ve Arsuz Tirizm ve Kültür Derneği işbirliğiyle de 29 Ağustos Çaryşamba günü saat 19.30´da da Arsuz´daki lions King Otel´de “Gadir hum” adlı konferans düzenlenecek. İstiklal Marşı ve Kuran-ı Kerimin okunacağı, duaların yapılacağı konferansta EHDAV Başkanı Ali Yeral konuşacak.

Validen kutlama mesajı
Hatay Valisi Erdal Ata da Gadir-i Hum Bayramı nedeniyle yayınladığı kutlama mesajında şu ifadelere yer verdi: “Milletler, zorluklar karşısında birlik ve beraberliğini muhafaza edebildiği sürece tarih sahnesinde var olmaya devam eder.Binlerce yıldır önemli medeniyetlerin beşiği olan Anadolu toprakları, bu yüzden hala bölgesinde huzur adası olmayı başarmaktadır. Anadolu coğrafyasının adeta özeti olan Hatay İlimiz, farklı kültürlerin, farklı inanışların bir arada huzur ve barış içerisinde yaşadığı dünyanın önemli hoşgörü merkezlerinden birisidir. Bu özelliğinin doğal sonucu olarak kentimizde yaşayan her kültür ve inançtan vatandaşımızın bayram sevinci ortak sevincimiz, tasası ortak tasamız, hüznü ortak hüznümüzdür. Hatay ilimizde mevcut hoşgörü iklimi ile ´Ben, sen yok. Biz varız´ dedirten birliğin kaynağı da bu duygu bütünlüğüdür. Her zaman olduğu gibi tüm Hataylı hemşehrilerimizin aralarındaki bu güçlü bağın yaşatılması ve daha da güçlendirilerek gelecek kuşaklara aktarılması hususunda elbirliği yapacaklarına yürekten inanıyorum. Bu düşüncelerle; Hazreti Muhammed´in Veda Haccı dönüşünde Ehl-i Beyt´inden Hazreti Ali´yi taltif ettiği gün olarak kutlanan “Gadir-i Hum Bayramı”nı yürekten tebrik ediyor, mutluluk ve huzur dolu nice bayram günleri diliyorum.´´Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir de yaptığı açıklamada Ğadir, Hum Bayramının resmi tatil ilan edilmesi talebini yineledi ve şunlara yer verdi: “Hz. Ali ve ehlibeytten yana olmak hak ve hakikatten, barış, kardeşlikten yana olmaktır. Hak ve hakikat yolunda yürümektir. Hz. Ali ve Ehlibeytten yana olmak Ğadir–Hum´un anlamını, önemini gelecek kuşaklarında idrak etmesi için bu değerlerimizi yaşatmaktır. Ğadir Hum Bayramının önemi, anlamı ve gelecek kuşaklara aktarılması hususunda hassasiyet gösteren, emek harcayan, bugüne anlam katan bütün canlara saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Yüzyıllardır coşkuyla kutlanan Ğadir-Hum Bayramı, bugün de Ehlibeyt sevdalılarının en büyük bayramı olarak ülkemizde, Ortadoğu´da bütün dünyada kutlanmaktadır. Ğadir Hum günü cehennem ateşinin bile söndüğüne inanılan kutsal gündür. Hz. Ali´ye ve ehlibeyte sevgi ve bağlılıklarını her koşulda, yılmadan sürdüren, adalet, barış, kardeşlik ülküsünden ödün vermeden yüzyıllardır her türlü baskıya, zülme boyun eğmeyen imanlarını diri tutanların günüdür. İnsani değerleri maddi, dünyevi menfaatlerin üstünde tutan, Hz. Ali ve ehlibeytin ışığında yürüyenlerin günüdür. Ğadir-hum dündür, bugündür, yarındır. Ğadir- Hum dünden bugüne, bugünden geleceğe ışıktır. Bu ışık yolumuzu aydınlatmayı ilelebet sürdürecektir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here