Grip Aşısı Olanlar Dikkat! Domuz Gribine Yakalanma Riskiniz Daha Yüksek

0
60

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, resmi internet sitesinde domuz gribine ilişkin kaleme aldığı yazı ile herkesi şaşırttı. Küçükusta, grip aşısı olanların domuz gribine yakalanma riskinin çok daha yüksek olduğunu bildiren tezi yorumladı.

Grip Aşısı Olanlar Dikkat! Domuz Gribine Yakalanma Riskiniz Daha Yüksek

2009 yılındaki domuz gribi salgını başlangıcında Kanada’da daha önce grip aşısı olmuş olanların domuz gribine yakalanma ihtimallerinin daha yüksek olduğu kaydedilmişti. Küçükusta, ülkenin beş farklı bölgesinde yapılan araştırmalarda benzer neticelere varılmış olsa da başka ülkelerde böyle bir etki gösterilemediğinden bu olayın o zamanlar esrarengiz ‘Kanada problemi’ olarak adlandırıldığını ve üzerinde durulmadığını anımsattı.

Söz konusu dönemde Küçükusta, Kanada’da yaşanan aşı sıkıntısı ‘Domuz gribini mutat grip aşısı mı tetikledi?’ başlıklı yazısında kaleme almıştı.

Kanada Problemi’nin Gerçek Olabileceği Kanıtları Elde Edildi

“Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, resmi internet sitesinde domuz gribine ilişkin kaleme aldığı yazıda şu ifadelere yer verdi:

“Kanada Hastalık Kontrol Merkezi enflüanza uzmanlarından Skowronski ve arkadaşları tarafından yapılan ve Interscience Conference on Antimicrobial Agents and Chemotherapy isimli kongrede sunulan araştırmada ‘Kanada problemi’nin gerçek olabileceğini kanıtlayan sonuçlar elde edildiği bildirildi.

Araştırmalarını bir basın toplantısıyla duyuran Skowronski, 16 dağ gelinciğine 2008 mevsiminde uygulanan mutat grip aşısı 16’ sına ise plasebo aşı yaptıklarını ve daha sonra da tüm hayvanları H1N1 virüsü ile enfekte ettiklerini, aşı yapılan hayvanların plasebo yapılanlara göre ciddi şekilde hastalandıklarını ama tümünün de hastalığı atlattıklarını açıkladı.

Skowronski şöyle diyor:

‘Dağ gelincikleri ile yaptığımız araştırmada elde ettiğimiz sonuçlar insanlarda tespit ettiklerimizle aynıydı.

Bunu iki şekilde izah edebiliriz.

Birincisi, 2008’deki grip aşısı, tam olarak pandemi yapan virüsün aynısı olmayan ama ona yakın olan bir H1N1 virüsüne karşı koruyucu antikorlar sağlamıştır ve bu yüzden de pandemi virüsü ile enfeksiyon kolaylaşmış olabilir.

Bu, tıpkı bir tip deng virüsüyle enfekte olan bir kişide diğer üç tipe karşı bağışıklık gelişmemesine benziyor. Bunlar, daha sonra diğer tiplerden biriyle enfekte olduklarında öldürücü bir enfeksiyonla karşılaşıyorlar.

İkinci teori ise enfeksiyon blok teorisi. Buna göre grip geçiren bir kişide gelişen antikorlar onu bir müddet diğer grip virüslerine karşı; buna karşılık grip aşısı sadece aşıda bulunan virüslere karşı korur. Bunun için de 2008’ de aşı oldukları için grip geçirmeyenler pandemi virüsüne karşı daha duyarlı olabilirler.

Bunların sadece birer teori olduğu unutulmamalı ve bu olayın sebebi mutlaka araştırılmalıdır.’

Grip Aşısında Bulunmayan Bir Virüs Çocukları Ciddi Bir Şekilde Hastalandırabilir

“Grip aşısı bağışıklığı zayıflatıyor.

Daha önce yapılan araştırmalar da mutat grip aşısının çocukların bağışıklığını zayıflatabileceğini ve aşıda bulunmayan bir virüsle karşılaşmaları durumunda ciddi şekilde hastalanabileceklerini ortaya koymuştu.

Her sene grip aşısı olan çocuklarla olmayanlar kıyaslandığında her iki grupta da virüse-spesifik CD4(+) T hücre ve antikor cevapları tespit edilirken, aşılanan çocuklarda yaşa bağlı virüse spesifik CD8(+) T hücre cevap artışı belirlenememişti.

Bu sonuçlar, her sene yapılan mutat aşıların mevsimsel gribe karşı koruyucu olabilmekle beraber virüse spesifik CD8(+) T hücre oluşumunun engellenebildiği şeklinde yorumlanabilir.

Daha önce yapılan bir araştırmada da ‘grip aşısının farelerde grip enfeksiyonu ile etkili bağışıklık kazanılmasını da önleyebileceği’ gösterilmişti.

Grip hastalığı aşıya göre neden daha koruyucu?

Araştırmacılar gerçek bir grip virüsü ile geçirilen enfeksiyonun sağladığı bağışıklığın daha etkili ve daha uzun süreli olduğunu vurguluyorlar.

Ayrıntıları henüz tam olarak bilinmeyen bu olayda antikorlardan çok T-hücrelerinin (hücresel bağışıklık) ve lokal bağışıklığın rollerinin olduğu düşünülüyor.

Bu hücrelerin virüsün yüzeyindeki antijenlere değil gövdesindeki antijenlere karşı bağışıklık yarattığı tahmin ediliyor.

Oysa aşıların sağladıkları bağışıklık virüslerin yüzeyinde bulunan ve yapıları sürekli değişen H ve N antijenlerine karşı oluşuyor.”

Sağlıklı Çocuklara Grip Aşısı Yapılması Zararlı Olabilir

“Araştırmalar, gribin atlatılmasından sonra vücudun bağışıklık sisteminin daha fazla geliştiğini, bunun özellikle çocukların gelecekleri için faydalı olabileceğini düşündürüyor.

Bunlara göre sağlıklı çocuklara grip aşısı yapılması faydalı değil tam aksine zararlı dahî olabilir.

Aşı olmayan çocukların kolaylıkla atlattıkları grip hastalığı aşı olan çocuklarda ağır hastalık tablolarına ve ölümlere yol açabilir.”

Diğer güncel İskenderun haberleri için: İskenderun Haber
Diğer güncel Hatay haberleri için: Hatay Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here