İşini bilen gümrükçüler! 

0
65

Osmanlı’dan buyana, günün her saatinde hizmet veren gümrük kapılarında ‘Gümrük Bayrağı’ çekili kalır. Diğer gümrük binalarında ise yalnız kanuni çalışma saatlerinde Gümrük Bayrağı çekilir. Gümrük Bayrağı, gümrük kontrolünü simgeler. Dolayısıyla da gümrükler,  Türkiye’nin namusu, ekonomimizin ahlâkıdır! Türkiye’nin namusunu korumak ise, gümrükçülerin görevidir.

 Bir zamanlar gümrüklerde ‘işini bilen’ gümrükçüler vardı, şimdilerde de vardır. İşini bilen gümrükçüler, ekonomik ve siyasi gücü olanların çıkarları doğrultusunda akla, hayale gelmeyecek her işe girişebilirler. Bu tip gümrükçüler, cepleri için gümrükleri sermaye yaparlar, kişisel çıkarları için suç bile işleyebilirler. Çünkü bu tip gümrükçüler açgözlüdürler; mala, paraya, yiyeceğe, içeceğe doymazlar, tek amaçları köşe dönmek, görevli oldukları sürece kısa yoldan zenginleşmektir.

  İşini bilen gümrükçüler derken kastımız; elbette ki yapacağı iş için gerekli bilgiye, liyakate sahip olan gümrükçüler değildir.  Bizim kastettiklerimiz; her türlü gümrük iş ve işlemlerinden parasal yarar sağlayanlar, kişisel çıkarını devlet çıkarının üstünde görenlerdir.

Bu kapsamda,  gümrükçülük;  Türkiye’nin namus ve ahlâk meselesidir; iş sahiplerinin, gümrük personelinin ve gümrük iş takipçilerinin müşterek meselesidir! Kısaca gümrükçülük; onurlu ve itibarlı kişilik meselesidir! Anayasa ve yasalara sadakat meselesidir. Bu meselenin en başta gümrük personeli olmak üzere,  dış ticaret erbabını, gümrük iş takipçilerini, gümrük müfettişlerini, Cumhuriyet savcılarını, medyayı ve siyasetçileri doğrudan ilgilendiren yönleri vardır.

Dolayısıyla da ‘gümrük meselesi’, Türkiye’nin en karmaşık ve çözümü en zor meselelerinden biridir. Gümrük idaresinin namuslu ve dürüst emekçileri, işini bilen gümrükçülerden daha cesur olmak zorundadır. Gümrük Müşavirleri mesleğini bağımsız olarak icra etmeli ve işini bilen gümrükçülerin kölesi olmamalıdır.

Aslında bu millet işini layığıyla yapan gümrükçüleri baş tacı ediyor ama işini bilen gümrükçüleri baş tacı etmiyor. Niye? Demek ki işini bilen gümrükçüler işini layığıyla yapmıyorlar! Peki, ne yapıyorlar?

Mesela şunları yapıyorlar: Gümrüğe mal geliyor. Sözgelimi ithal çay! İthal çayın vergisi yüzde 145. Üstüne yüzde 8 de KDV var! Belgelerinde çay yerine karbonat gösteriliyor. Karbonatın vergisi sıfırdır. Evrakta çay oluyor ‘karbonat’! Çay, ithal vergileri hiç ödenmeden ya da kısmen ödenerek yurda sokuluyor. Ya da girişi yasak veya kotalı olan ürünler,  ülkeye girişi ‘serbest’ olan ürün olarak gösteriliyor. Mesela: Muz, iplik, makine, tohum gibi…

Aklınıza ne gelirse gümrük ithal kapılarından giren ne kadar yüksek vergili eşya varsa, aldatıcı işlem ve davranışlarla gümrük vergileri kısmen veya tamamen ödenmeksizin ülkeye sokuluyor.  Hatta ülkeye girişi yasak ya da kotalı olan bazı ürünler,  ülkeye girişi ‘serbest’ olan ürün olarak gösterilmek suretiyle vergisi düşük olarak gümrük işlemine tabi tutuyor. Ya da gümrük ithal vergisi yüksek olan sigara ve benzeri ürünlerin ‘Kireçtozu’ olarak yurda girişine müsamaha gösteriliyor.

Bilenler bilir! Bazı eşyalar, gümrük işlemine tabi tutulmaksızın, kaçak olarak yurda sokuluyor! Böylelikle ithalatçısına parasal yarar sağlanırken,  Hazine vergi kaybına uğratılıyor. Bu işlerden işini bilen gümrükçüler haberli, gümrük muayene memuru haberli,  gümrük amiri haberlidir.  Böylesine organize işlerden gümrük personelinin atamasını sağlayan merkezdeki gümrük bürokratları habersiz olabilir mi? Onlar da mutlaka haberlidir!

Aldatıcı işlem ve davranışlarla noksan ödenen veya hiç ödenmeyen vergilerin belli bir oranı rüşvet olarak ‘Gümrük Havuzu’na aktarılıyor. Havuzda biriken rüşvet paraları işini bilen gümrükçüler arasında paylaşılıyor. İşini bilen gümrükçülerden her birinin rüşvet havuzundan aldıkları haftalık payları dudak uçurtacak tutarlardadır. Açık kaynaklardan araştırılabilir;  işini bilen gümrükçülerden nikahlı karısına VAKKO’da defileden 40-50 bin liraya giysi alanlar, metresi sevgilisine ev açanlar, Audi marka Q7 Jeep kullananlar, babasının sahibi göründüğü 30 TIR’lık filosu olanlar var!

Rüşvet havuzunun paylaşımında kavga çıkmadığı sürece gümrüklerde işler tıkırında gidiyor. Ancak rüşvet havuzunun paylaşımında kavga çıkarsa ya da ihbar yapılırsa işler karışıyor. O zaman işin içine müfettiş, polis, savcı, adliye giriyor; gümrüklerde kıyamet kopuyor!

  BİR BALTAYA SAP OLMAK YA DA OLAMAMAK

 Aslında,  gelmiş geçmiş hangi iktidar döneminde olursa olsun, gümrüklerde her zaman  ‘işini bilen’ gümrükçüler görev yapmıştır. Şimdilerde de gümrüklerde ‘işini bilen’ gümrükçüler mutlaka vardır. Zaten gümrüklerde  ‘işini bilen’ gümrükçüler olmasa, gümrüklerde işler yürümüyor! Ama ‘işini bilen’ gümrükçüler yüzünden, gümrüklerde meydana gelen yolsuzluk ve rüşvet olaylarının da ardı arkası gelmiyor.

İş sahipleri, gümrüklerde daha çok işini bilen gümrükçüleri severler, mevzuatçılardan nefret ederler! Bu yüzden, ithalatçıların, ihracatçıların ahlâkı da sorunludur. Gümrüklerde rüşvet ‘tarifeli’ hale gelmişse, bu hastalığın müsebbibi iş sahipleridir. Gümrüklerde parasal ilişkiler alenidir; alan da veren de memnundur. Çünkü para verilirse gümrükler ‘hızlı’ çalışmakta, para alınmadığı zaman gümrük işleri aksatılmaktadır.

Lamı cimi yok! Her iktidar dönemde gümrükler birilerinin cebi için sermaye yapılmıştır. Gümrüklerde hayali ithalat ve ihracat rüşvetle pompalanmış; işini bilen gümrükçüler bu tür hastalıklardan kurtulamamıştır. Gümrük Bayrağı, gümrüklerdeki ‘işini bilen’ gümrükçüler tarafından kirletilmiştir.

Devletin istihbarat birimlerinin raporlarına göre, gümrüklerde kaçakçılığa yön verip mafya ile işbirliği yapan; hiç emek vermeden,  kolayca büyük paralar kazanan,  işini bilen gümrükçülerin sayısı az değildir. Türkiye Gümrük Bölgesinde, ‘işini bilen’ gümrükçülerin bazıları ismen de bilinmektedir.

Gümrük Bayrağı’nı kirletenler, gümrükten zenginleşenlerdir

İtiraf etmeliyim ki,  gümrük idaresindeki memuriyet görevinden istifa ederek ya da emekliliğini isteyerek ayrılan gümrükçülerin çoğu, sütten çıkmış ak kaşık değildir. Bunlar, şahsi çıkarları için ‘Gümrük Bayrağı’nı kirletenler, gümrükten zenginleşenlerdir. Aslında ‘işini bilen’ gümrükçüler, memuriyet görevinden ayrıldıktan sonra bir baltaya sap olanlardır. Bunlar, gümrüklerden edindikleri sermaye ile işini kurup, lüks hayatını sürdürenlerdir.

Elbette ki gümrükteki görevinden ayrıldıktan sonra bir baltaya sap olamayan gümrükçüler de var! Bunlar, memuriyet görevini layığıyla yapan,  dürüst ve namuslu gümrükçülerdir. Bunlar, Gümrük Bayrağı’nı tertemiz dalgalandıran ve gümrükteki görevinden ayrıldıktan sonra emekli maaşı ile geçinmeyi göze alabilen onurlu ve şerefli gümrükçülerdir!

Mehmet Çardak’ın Diğer Köşe Yazılarını okumak İçin;  Mehmet Çardak Köşe

Diğer güncel İskenderun haberleri için: İskenderun Haber
Diğer güncel Hatay haberleri için: Hatay Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here