İşyeri Kapatılan Esnafın Halini Hiç Düşündünüz Mü ?

7
330

Hükümetin coronavirüs kapsamında aldığı kararla kapattığı iş yerlerin sahipleri ve çalışanları ne durumda ?
Bu kadar insan ne yapar, ne yer, ne içer?
Düşündünüz mü?

Geçen gün Körfez Gazetesinden bir paylaşım yaptık ve dedik ki;

“İŞ YERLERİ KAPATILAN ESNAFLARIMIZ VE ÇALIŞANLARININ DİKKATİNE

Coronavirüs ile mücadele kapsamında iş yerleri kapatılan ve yaklaşık bir aydır mağdur olan kahve, Cafe, Nargile salonu, Berber, Kuaför ve benzeri esnafların ve buralarda çalışan emekçi kardeşlerimizin durumunu ve yaşadıklarını tartışmaya açıyoruz!

Lütfen görüş ve önerilerinizi yorum şeklinde yazın raporlayalım haberleştirelim ve ilgililerin dikkatine sunalım!”

Öncelikle İskenderun Berberler Ve Kuaförler Odası Başkanı Nuri Tabaş ve Kahveciler Odası Başkanı  Orhan Gezgin’e teşekkür ediyorum. Hemen aradılar ve konuştuk.

İlk olarak sayıları paylaşayım.

İskenderun’da berberler odasına kayıtlı 650 civarında esnaf var.

Bu odaya berberler, kuaförler, güzellik salonları, ağda salonları, 2 adet hamam ,diş teknisyenleri, kreş, parfümeri, spor salonları, masaj salonları ve eskiden kalan emlakçılar kayıtlı.

 

650 üye.. Bunlar esnaflar.. her birinde 3 kişi çalışıyor olsa, yaklaşık 2000 çalışan…

Her esnaf 3 kişiye bakmakla yükümlü olsa 2000 de onlar işte size 4000 kişi.

Bu 4000 kişi yaklaşık 1 aydır işsiz, aşsız, ekmeksiz…

 

Kahveciler Odası’na gelince başkanı Orhan Gezgin’in verdiği bilgilere göre bu odanın da 300 üyesi var.

Ocakçısı, garsonu derken ortalama her iş yerinde 3 kişi ekmek yiyor, işte size 1000 kişi.

300 esnafın her biri 3 kişiye bakmakla yükümlü olduğunu  düşünürsek, bin de onlar toplam 2000 kişi işsiz, aşsız, ekmeksiz…

Toplayın iki meslek gurubunda yaklaşık 6000 kişi…

Haberimize yorum yapan esnafların gözü kulağı hükümet yetkililerinde. Umutla destek bekliyorlar.

 

İşte size örnekler;

 

H.A

Hatay İskenderun da berberler ve kuaförler odası na bağlı çalışmaktayım. Senem Anatomi adıyla küçük bir fizik tedavi danışma merkezim var. Alınan tedbirlerden dolayı bir aydır kapalıyız. Bu nedenle hiçbir gelir elde edemiyorum. Başkanımızın sözlerine katılırken, devletimizden gerekli desteği bekliyorum.

Nurettin Tabaş

Oda başkanı olarak esnafımızın bu durumda olması beni gerçekten üzüyor devletimizin ekonomik sıkıntıda olan esnafımıza en kısa sürede yardım yapacağına inanıyorum…

A.C

Başkanımızın söylediklerine katılıyorum. Gerçekten çok zor durumdayız devletimizin bize desteğini bekliyorum geçindirmem gereken ailem var ve çocuğumun biri 4 yaşında diğeri ise 4 aylık.

E.D

Sayın devlet büyüklerim korona virüs sebebiyle bir çok esnaf arkadaşlarımız kapatmıştır ve bu nedenle mağdur olan esnafların arasında şahsımda bulunmaktayım siz devlet büyüklerimiz mağdur olan esnaf arkadaşlara bir destek olmanızı temenni eder saygılarımı sunarım.

M.A

Bizleri bu zorlu süreçte yalnız bırakmayan sesimizi duyurmak için elinden gelen çabayı sarf eden başta Nuri Tabaş başkanımıza ve TESK başkanı sayın PALANDÖKEN e teşekkür ederim.Devletimi zinde esnafa yönelik ekonomik desteğini acil bir şekilde hayata geçirmesini vatandaşını esnafını yalnız bırakmayacağından eminim.

Tuncay erkek kuaförü olarak 18 mart c tesi gününden itibaren kapalıyım kendi sağlığımız ve halkın sağlığı için kapattık ama ben günlük çalışıp eve ekmek götüren esnafım evde 2 çocuk bakmakta olduğum ailem var, maddi olarak tükenmekteyim neredeyse artik ekmek almaya bile zorluk çekiyorum bir an önce mağduriyetimizin giderilmesini istiyorum bize bir yol gösterin.

Ö.Ç

Sayın başkanım ve Sayın devlet büyüklerim korona virüs sebebiyle bi çok esnaf arkadaşlarımız kapatmıştır ve bu nedenle mağdur olan esnafların arasında bende bulunmaktayım.Başkanımızın dediğine harfiyen katılıyorum.Devletimizin mağdur olan esnaflara yardım eli uzatacağını temenni ediyorum.

 

Gelelim Kahveciler kıraathaneler odası üyelerine ve bu üyelerin çalıştırdığı emekçilere..
Oda Başkanı Orhan Gezgin ile görüştüm esnafın sorunlarını Beştepe’ye Cumhurbaşkanlığına ilettiklerini söyledi.
320 kahveci esnafı adına  Beştepe ye gönderdiği mesaj şöyle;

“Sayın CUMHURBAŞKANIMIZ

Tüm Esnafımız Corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle tedbir amaçlı içişleri bakanlığının aldığı karar doğrultusunda; Kahveciler, Kıraathaneler Düğün salonları, Çay ocakları vb. Esnaflarımız tedbir amaçlı kapatılmıştır.

Günü birlik çalışıp evine ekmek götüren esnafımızın bu yaşanan süreçte çok büyük geçim sıkıntıları yaşadığı gözle görülür bir gerçektir. Bu durumda devletimizin bizi yalnız bırakmayacağını umuyorum.

Bu süreçte esnafımızın acilen asgari ücret üzerinden destek almasını talep ediyorum. Esnaf ve zanaatkarlarımız her daim Devletine bağlılığıyla örnek teşkil etmiştir. Buna dayanarak devletimizin bizi mağdur etmeyeceğine taleplerimizin gerçekleşeceğini saygılarımla arz ederim.

ORHAN GEZGİN

KAHVECİLER ODASI BAŞKANI”

Beklentiler karşılandı mı?
Bugüne kadar devletten kuruş alamadıklarını tahmin ediyorum.
Çoğu kamu bankalarından verileceği söylenen 3 ayı ertelemeli 10000 TL ye başvurmuş durumda.
Peki alan var mı?
Yok….

Sordum gıda yardımı ve benzeri bir ayni ya da nakti bir yardım var mı?
Yok…

Peki ne yapıyorlar?
Eş dost akraba desteği ile idare ediyorlar.
Nereye kadar?
Oda belli değil..

Yaşam zor.

Kira, faturalar yiyecek içecek bedeli, zorunlu harcamalar varsa borç taksitleri..

Ne olacak?

Bilen yok…

Hepsinin gözü Ankara da.

 

TESK Başkanı ile hükümet arasında yapılan görüşmelerden umut bekliyorlar.

Devletin mağdur esnafa uzatacağı yardım elini görmek istiyorlar.

Dayanacak takatleri kalmamış.

Acil çözüm bekliyorlar.

Kolonya maske dağıtılması onlara yetmiyor.

Sosyal devleti özlüyorlar.

Güçlü devleti görmek istiyorlar.

Ve biz…

Her gün akşam sağlık bakanının açıklayacağı vaka ve ölü sayılarını bekliyoruz.

 

Hiç düşündük mü?
Her gün İskenderun da çocuklarına bir kap yemek koyamayan kaç annenin kaç kere öldüğünü..

Hiç düşündük mü?

Her gün bu kentte çocuklarına ekmek parası veremeyen kaç babanın öldüğünü

Hiç düşündünüz mü?

Her gün bu kentte kaç çocuğun geleceğinin öleceğini düşünün, düşünelim…

 

“Evde kal” dedik,

Kaldılar.

“Dükkânlarınızı ekmek teknelerinizi kapatın” dedik,

Kapattılar.

Biz ne yaptık,

Hiç ama hiç bir şey…

Yazık bize!!!

Tek kelime ile yazıklar olsun…

7 YORUMLAR

  1. iskenderun da maskelerin ne şekilde imalatı yapılıyor tam bilmiyorum benim bir önerim var iskenderun belediyesinin iskenderundaki terzileri bir araya getirerek çarşıdaki sosyal tesislere makineleriyle beraber toplayarak hiyenik bir şekilde üretm kapanmış olan dükkanlarının acılıncaya kadar cüzi bir miktar ödeyerek hem ustalara maddi katkıda bulunmak amacıyla maske ve buna benzer maskeler tulumlar urete bilir bunlarıda öncelikli saglık kuruluslarına ve daha sonra muhtarlar aracılıgyla vadandaşa ücretsiz dagıtılması benim önerim

  2. Sayın başkanım ve Sayın devlet büyüklerim korona virüs sebebiyle bi çok esnaf arkadaşlarımız kapatmıştır ve bu nedenle mağdur olan esnafların arasında bende bulunmaktayım.Başkanımızın dediğine harfiyen katılıyorum.Devletimizin mağdur olan esnaflara yardım eli uzatacağını temenni ediyorum

  3. Lütfen şu kuaför ve berber esnafına Devletimiz sahip çıksın 1 aydan beri zorunlu olarak kapatılmamız istendi bütün kuaför ve berberler kapattık oysa giderlerimiz devam ediyor bütün esnaf arkadaşlar şuan çok zor durumdayız lütfen derdimize Devletimiz çare bulsun

  4. Erkek kuaförü olarak çok mağduruz gerçekten neredeyse 1ay olacak kimse düşünmüyor bu kadar insan ne durumda diye daha ne kadar sürecek bu durumlar desteklerinizi bekliyoruz 🙏🙏

  5. Bakmakta olduğum 3 can 3 evladım var 3 de okuyor evde ekmek bekliyor siz hiç mecburiyetten evde ekmek yapmak zorunda kaldınızmı hemde zevk için değil doymak için 12 yaşında mesleğe başlayan ve sadece hafta izni bile olmadan çalışan işte tam bu yüzden ekmek yapmasını bilmeyen sırtını dayayacak babası olmadan büyüyen bir anayım ben baba dağ ana diyardır hayatımda hiç kimseye el açmadım allahtan başka bu saatten sonrada allah muhtaç etmesin bizim isteğimiz fitre değil dilenmek değil devlete hizmet karşılığı bir ihtiyaçtır v.b biz ayaktaysak evladımız ayakta şimdi sorarım size hiç ekmeğe çalça sürüp 1 hafta yediğiniz oldumu bebeğinize süt bulamadığınız için nane kaynatıp içine büskivi koyup hazmedebilsin diye biberonla verdinizmi tüp bittiği için patlacan közledinizmi odunda kimisi zevk için kimisi mecburiyetten yapar bunları allah bizleri sınıyor yardımcımızda olur inşallah ama devletimizde başımızda çok şükür bizler TC vatandaşıyız önce allahtan sonra sizlerden bizlerin hakkını savunmanızı telep ediyoruz çok şey istemiyoruz hayırlı zamanlar diler sesimizi duyurmanızı kendim ve çocuklarım için talep ediyorum

  6. Bakmakta oldugum 2 cocuk var arti brn esim cok zor durumdayim isyerim 18 mart tan beri kapali ben erkek kuaförlüğü yapiyorum gunluk kazanan bir esnafim tukendim artik ne yapacagimi bilmiyorum bize bir yol gosterin bu gidisle cok kotu günlerbizi bekliyor artik bu duruma bi care bulmalari lazim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here