Promosyon ile Aldatılanlar

1
130

Sevgili okurlarım! Türkiye’de emeklilik felakettir! Türkiye’de emeklilik sanki yarım ölümdür, kendi kendini bitirme zulmüdür. Yıllarını insana ve topluma hizmetle geçiren emeklilerin insanca yaşama hakkı vardır! Ama Türkiye’de emekliler, emekli maaşı ile geçinemiyor; kira, doğalgaz ve elektrik faturalarına gelen zamlar yüzünden emekliler kuru ekmeğe talim ediyor. Emeklilerin yaşam birikimlerine ve tecrübelerine değer verilmiyor.

Atatürk

Oysaki emekliler sosyal yaşamın omurgasıdır. Huzurlu, sağlıklı, güvenli, kaliteli ve rahat bir yaşam emeklilerin de hakkıdır. Emekliler, genç kuşakların geleceğini elleriyle, yürekleriyle şekillendirerek, toplumsal hafızanın temelini oluştururlar.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi,  geçmişte güçlüyken bütün gücü ile çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin istikbale güvenle bakmaya hakkı yoktur. Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu o milletin yaşam kudretinin en önemli kıstasıdır.

Aslında Türkiye’deki 13 milyon emekli sessiz çoğunluktur. Ancak Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) yöneticileri, sessiz çoğunluğun sesi olamıyor,  emeklilerin haklarını koruyamıyor. Tüm Emekliler Sendikası (Tüm Emekli-Sen) ise milyonlarca emekli için, insanca ve onurlu bir yaşam istiyor. Emekliler, yıllardır düşük maaş, suni maaş artışı, bayram ikramiyesi ve Banka Promosyonu ile aldatılıyorlar, uyutuluyorlar! 

Emekliler,  herhangi bir bankayla maaş anlaşması yapıyor ya da süresi biten anlaşmasını yeniliyor. O banka da bunun karşılığında teşekkür minvelinde maaşlara ek bir şeyler veriyor. Buna da ‘Banka Promosyonu’ deniyor.

Tabii ki emeklilerin, emekli maaşı karşılığında talep edebilecekleri Promosyon için pazarlık güçleri çok zayıf. Emekliler, bankalar ne verirse onu kabul etmek zorunda kalıyor.  Peki,  bankalar neden bu işe saldırıyorlar? Banka ile anlaşarak emekliler nakit ihtiyaçlarına göre maaşlarını bankadan çektikleri için, bankanın sıfır faiz ile mevduat toplaması kolaylaşıyor. Bu vadesiz mevduattaki paralar da ihtiyaç duyanlara kredi olarak veriliyor. Finans çarkı böyle işliyor!

Emeklilere, bankalar tarafından değişik miktarlarda verilen Promosyon, tamamen yasaldır! Çünkü yüzlerce, binlerce ve hatta milyonlarca emeklinin maaşının bir banka üzerinden ödenmesi o bankayı ciddi biçimde ihya ediyor. Bankalar, maaş hesabı olan emeklileri maaşları nedeniyle resmen kafakola alıyor.   Bu kişilerin maaş hesabı kapsamında bazı avantajlar da tanıyorlar. Maaş ödemeleri gibi bir fırsat, bir banka için çok büyük bir potansiyeldir. Ayrıca birçok banka,  emekliler için farklı alternatiflerle Promosyon verme yarışına da giriyor.

Bilindiği üzere, emeklilere Mart 2017 itibariyle maaşlarını aldıkları banka tarafından Promosyon ödenmeye başlanmıştı. Şimdi de 2017 yılında Promosyon alan emekliler 3 yıl sonra yeniden Promosyon alma hakkına sahipler. 1 Mart 2917’de ilk Promosyonu alan emekliler Mart 2020’de ikinci Promosyona hak kazanacaklar. Ayrıca emekliler maaşlarını istediği bankadan alabiliyor ve isterlerse banka değiştirebiliyor. Bankalar da bunu teşvik etmek için Promosyona dâhil ettikleri kampanyalar düzenliyor. Hangi banka ne kadar çok Promosyon öderse, emekliler o bankayı tercih ediyor!

            13 milyon emekliyi ilgilendiren Promosyon görüşmeleri Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türkiye Bankalar Birliği arasında gelecek ay yapılacak görüşmelerde belirlenecektir. SGK ile bankalar arasında 2017’de imzalanan protokolle ilk defa toplu olarak başlatılan emeklilere Banka Promosyonu uygulamasında 3 yıl geride kalmıştır.  3 yıllığına 1000 lira aylık alanlara 300, 1000 ila 2000 bin lira arasında aylık alanlara 375, 2000 bin lira üzeri aylık alanlara ise 450 lira olarak uygulanan banka promosyonunda birçok emeklinin sözleşme süresi Şubat ayı itibariyle sonara erecektir.

13 milyon emekliyi ilgilendiren görüşmeler SGK ile Türkiye Bankalar Birliği arasında gelecek ay başlayacaktır. Müzakereler sonunda emeklilerin aylıkları karşılığında alacakları yeni Promosyon miktarları belirlenecektir. Peki, bu görüşmelerde Türkiye Emekliler Derneği ve Tüm Emekliler Sendikası neden taraf değil? Emeklilerin gerçek temsilcisi olan Türkiye Emekliler Derneği ile Tüm Emekliler Sendikası bankaların dayatmalarına boyun eğmek zorunda mıdır?

Ömrünün neredeyse yarısını çalışarak geçirdiği halde, emekli olduktan sonra bile çalışmak zorunda bırakılan milyonlarca emekli, insan ve onurlu bir yaşam için birleşmelidir. Tüm emekliler, insanlık onuruna yakışan sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam için, Tüm Emekliler Sendikası (Tüm Emekli-Sen) çatısı altında örgütlenmelidir. Emekliler ancak birlikte güçlü olabilirler, birlikte mücadele verebilir, birlikte başarabilirler!

Emeklilere günün koşullarına göre Banka Promosyonu verilmesi konusunda TÜED ve Tüm Emekli-Sen yöneticileri sonuna kadar direnmelidir. Önümüzdeki ay başlayacak görüşmelerde Türkiye Emekliler Derneği de, Tüm Emekliler sendikası da masada yerini almalıdır.

Hiç şüphe yok! Türkiye Emekliler Derneği ve Tüm Emekliler Sendikası olmadan belirlenecek Promosyon miktarının sosyal yanı eksik kalır. Zaten yaşanan ekonomik gelişmeler ve aradan geçen 3 yılın ardından Promosyon miktarı cazibesini de yetirmiştir. 2019’da ise en çok kâr eden bankalardır!

Kaldı ki, İstanbul Vergi Dairesi çalışanları maaş promosyonu için 3 yıllığına (2020-2021-2022) 3.350.- TL’ye T.C.  Ziraat Bankası ile anlaşma imzalamışlar bile.  Emeklilere ödenecek yeni Promosyon miktarları belirlenirken İstanbul Vergi Dairesi çalışanlarına yapılacak ödeme miktarları da dikkate alınmalıdır. Bankalar ikinci 3 yıllık dönemde, emeklilere en az bir maaş Promosyon ödemelidir!

SGK ve Bankalar tarafından 2017’de aldatılan ve uyutulan emekliler artık uyanmalıdır! Uyuyana hak verilmez! Hak örgütlü mücadele ile alınır!

Devletin 2020 Yılı bütçesi’nde emeklilere para yok ama israf çok! Türkiye’de tüm bankalar kâr ediyor. İktidar,  Türkiye’deki 13 milyon emeklinin oy gücünü göz ardı edemez! Şimdi tam vaktidir! Türkiye Emekliler Derneği ve Tüm Emekliler Sendikası yönetimleri, tüm emeklileri temsilen gerçek gücünü göstermelidir. Yeni Promosyon miktarlarının bankalar tarafından tek taraflı olarak belirlenmesine asla izin verilmemelidir. Direnmek özgürlüktür! Emekliler ancak direne direne kazanacaktır.

Tüm emekliler,  insanca onurlu bir yaşam ve toplu sözleşmeli sendika hakkı için,  Tüm Emekliler Sendikası (Tüm Emekli-Sen) çatısı altına birleşmelidir! Birlikten güç doğar. Promosyon ayı geliyor. Hayatını ve kaderini değiştirmek emeklilerin elindedir. Bankalar,  ikinci 3 yıllık dönem için emeklilere en az bir maaş Promosyan ödemelidir!

Diğer güncel İskenderun haberleri için: İskenderun Haber
Diğer güncel Hatay haberleri için: Hatay Haber

1 YORUM

  1. Maşallah.Birikimli bir yazar olduğunuz belli.Öyle olmasa emeklilerin promasyonla aldtıldığı tesbitini şıppadanak bile bilmişsin.Birikimin fazlalığından okuyucularıda yararlandırmak için,iki-üç paragrafta anlatılacak bir konuyu uzattıkça uzatmışsın.Birikimin olduğu gibi tahsilinin de olduğu belli.Bu kadar uzun değil de,daha kısa olursa makbul olanı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here