Serkan Topal: “Hatay’ı Taşıyan Adam”

1
52

Ülkemiz önemli süreçten geçiyor. Suriye iç savaşı ve hükümetin İdlib’te seçimini savaştan yana yapması Hatay’ı önemli kıldı. Akil adamlar, kamu yöneticileri, siyasi önderler yerel düzeyde ağır bir sınavdan geçiyor. Bunların büyük bölümünün sınavı başarılı verdiğini söyleyemeyiz. Ama açık ara görevini yapanı söyleye biliriz. CHP Hatay milletvekili Serkan Topal… Devam eden savaşa karşı, kentte barışın bozulmaması için büyük emek harcıyor. Sorunun yaşandığı, sorun çıkabilecek her yerde kendisini görüyoruz. Çözümler ürettiğini biliyoruz.

Serkan Topal yaşanmakta olan tarihsel süreçte görevini/yükümlülüklerini tam yaptığını düşündüğüm siyasetçi/devlet adamı. Sayın Topal bu çabaları ile yakından tanıdığımız kasıntı yerel politikacıların “sır’ını döktü. Ön yargısız, ayrıştırmadan kenttin insanlarını kucaklıyor. Dolaştığımız yerlerde, yaptığımız kahvehane söyleşilerinde ayrıntısız (hangi partiye gönül verirse versin) Serkan Topal’a ilgi çok yüksek, saygı, sevgi üst nokta da. Sayın Topal’ın bu davranışı siyaset tüccarlarına, tüccar terzilere çok rahatsız ediyor. Ama biz yurttaşlar olarak çok mutluyuz.

Serkan Topal’ın oluşturmaya çalıştığı yeni siyaset/siyasetçi anlayışının CHP’ne olumlu katkısı çok büyük. CHP ile barışık olmayan, partiye karşı ön yargısı olan seçmen kitlesine “CHP anlatıldığı gibi” değilmiş sözünü çok söyletiyor. Çünkü seçmenler, her zaman CHP’li politikacılara seçkinci yaklaşmıştır. Ruhlarının bir biriyle örtüşmediğini hissetmişlerdir.  Serkan Topal davranışlarıyla, seçmenlerdeki bu izlenimi yıktı. Halkçı politik anlayışı, davranışı yansıttığından çok seviliyor/ilgi görüyor. Partiyi yandaş kazandırıyor. Partinin geleneksel seçmeni dışında kalanların ilgisini çekmesinin yolunu açıyor.

Sayın Topal’ın katkısı bununla sınırlı değil. Hatay CHP içinde de ayrışmayı engelleyen önemli bir siyasetçi.

CHP tarihi parti içi ayrışmalarla doludur. Bugünde bu ayrışma çok büyüt boyutlara ulaşmış durumda. Gruplaşmaların nasıl kitlesel hale getirildiğini, derinleştiğini kongre sürecinde gördük. Partide bir ayrışma yaşanmadıysa bu Sayın Topal’ın çabaları sonucudur.

Sayın Topal meclis çalışmaları dışında, Hatay’da bulunduğu sürelerde, tüm zamanını, enerjisini parti çalışmalarını veriyor. Ulaşmadığı, elini sıkmadığı partili yok. Sorunlarını dinliyor. Çözüm üretmek için çaba harcıyor. CHP’ni ülke düzeyinde yakından izleyen, başarısı için dönem dönememek harcayan bir yurttaş olarak isteğim, her ilde Serkan Topal gibi milletvekillerin olmasının önü açılmasıdır.

Hataylılar ve CHP’ne gönül verenler olarak Serkan Topal’ı hak ettiği yeri taşımalıyız. Bunu yapamazsak diğer vekillerin (parti farkı gözetmeden) performansına katkı yapmamış,klasik/kaşarlanmış politikacılara pirim vermiş, cesaretlendirmiş oluruz. Bunu ne Hatay, ne de ülke hak ediyor.

Yanındayız Serkan Topal. Birlikte yürümeye devam.

1 YORUM

  1. Bu nasıl bir köşe yazısı? Erdal bey yazıları okumadan mı koyuyor köşeye? Şehrimizdeki Güney gazetesinin yazı işleri müdürünün bile böyle bir yazısını gördüm desem yalan olur. “…yaptığımız kahvehane söyleşilerinde ayrıntısız (hangi partiye gönül verirse versin) Serkan Topal’a ilgi çok yüksek, saygı, sevgi üst nokta da. Sayın Topal’ın bu davranışı siyaset tüccarlarına, tüccar terzilere çok rahatsız ediyor. Ama biz yurttaşlar olarak çok mutluyuz.” dediğinize göre fazlaca yakınsınız.
    Bu yazıdan sonra sizi bir yerlere taşıyabilir,İnşallah. Bu cümlende “..tüccarlarına, tüccar terzilere çok rahatsız ediyor” yerine oturmamış gibi duruyor. Çala kalem yazınca böyle oluyor demek ki.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here