Yürek Sızlatan Van Faciasında Ölü Sayısı 33’e Yükseldi

0
35

Van‘ın Bahçesaray ilçesinde, dün yaşanan 5 kişinin öldüğü çığ faciasında 2 kişi kayıptı. 2 kişiyi aramaya giden ekibin üzerine de çığ düştü. 30’dan fazla kişinin kurtarıldığı ve 26 cansız bedene ulaşıldığı faciada bugünle birlikte 33 kişi hayatını kaybetti. 53 kişinin de yaralı olduğu açıklandı.

Yürek Sızlatan Van Faciasında Ölü Sayısı 33’e Yükseldi

Van Faciası Yürekleri Dağladı: Kurtarma Çalışmaları Sürüyor

Van’ın Bahçesaray ilçesinde çığ altında olduğu değerlendirilen 10-15 kişiyi kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Van- Bahçesaray karayolunda arama kurtarma ekiplerinin üzerine düşen çığda 8 jandarma, 3 güvenlik korucusu, 3 itfaiye erinin şehit olduğunu 9 sivil vatandaşın da yaşamını yitirdiğini belirtti. Vali Bilmez, bölgedeki arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Haberleşmenin Aksamaması için Mobil Baz İstasyonu Kurulmaya Başlandı

Faciada 26 kişinin hayatını kaybettiğini, 53 kişinin ise yaralandığını duyuran AFAD, “Alınan bilgilere göre olayda, aralarında şehit olan güvenlik görevlilerimizin de bulunduğu, toplam 26 kişi hayatını kaybetti; 53 kişi ise yaralandı. Olaya müdahale için bölgedeki AFAD il müdürlüklerinden 59 arama kurtarma uzmanı 11 araçla alana sevk edildi. Ayrıca 75 kişilik Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve 10 kişilik AFAD arama kurtarma ekibi ile 2 araç, Ankara’dan askeri uçakla bölgeye gönderiliyor. Olaya müdahale edilmesi için bölgeye, aralarında Şırnak İtfaiyesi’nden 4 kişinin de bulunduğu toplam 153 arama kurtarma personeli ve 17 araç sevk edildi. Bölgeye ayrıca 28 ambulans ve 10 Sağlık Bakanlığı UMKE ekibi gönderildi. Haberleşmenin aksamaması için alanda bir mobil baz istasyonu kurulmaya başlanırken, 3 mobil baz istasyonu daha yola çıkarıldı” ifadeleri kullanıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here